Internet nebol v 90. rokoch bežnou, skoro až nutnou súčasťou života, ako je tomu dnes. Ak chceli byť ľudia z LGBT+ komunity informovaní, mohli si kúpiť časopisy a magazíny, ktoré sa venovali životnému štýlu, politickým udalostiam, novinkám či rôznym problémom z okruhu LGBT+ komunity. Mnohé časopisy, ktoré sú dodnes známe, pochádzajú práve z 90. rokov.

Poď na Dúhy! Zaregistruj sa na najväčšiu LGBT+ sociálnu sieť na Slovensku!
Viac informácií →

ON Magazine

Predná strana magazínu v auguste 2007/Wikipédia

OutNow Newsmagazine, tiež známy ako ON alebo ON Magazine bol mesačník, ktorý sa zameriaval na členov LGBT+ komunity v oblasti San Francisco Bay Area. Magazín vychádzal od roku 1992 v San Jose v Kalifornii v Silicon Valley.

Obsah časopisu sa každý mesiac menil. Bolo to zdravie, vzťahy, vylepšenie v domácnosti, víkendové pobyty, Pride, šport, umenie a zábava, podnikanie a ďalšie. OutNow obsahoval aj rozhovory s politikmi, hercami a obchodnými lídrami.

Keďže magazín obsahoval aj príbehy o miestnom divadle, udalostiach, politike, bývaní a kultúre, priťahoval aj ľudí, ktorí neboli súčasťou LGBT+ komunity. Z online prieskumoch časopisu sa zistilo, že ide až o 23% čitateľov.

XY

Predná strana časopisu v lete 2002/IG eljosecriales

XY je časopis pre gejov, ktorý vychádza v USA od roku 1996. Jeho názov odkazuje na chromozóm XY, ktorý sa nachádza u mužov.

Časopis založil Peter Ian Cummings v San Franciscu v roku 1996, v roku 2001 presunul svoje prevádzky do San Diega v Kalifornii a v 2004 do West Hollywoodu.

XY obsahuje politické a kultúrne články, recenzie na filmy, hudbu a literatúru. Vyznačuje sa svojou úprimnosťou, originálnymi fotografiami a pomerne temným zmyslom pre humor.

V 49. čísle (2008) Cummings oznámil, že časopis opúšťa z osobných dôvodov a že on a jeho investori hľadajú nový tím, ktorý by XY prevzal. Hľadanie nových kupcov bolo vyčerpávajúce a v roku 2010 Cummings vyhlásil bankrot. Investori časopisu potom predali doménu XY.Com čínskemu vývojárovi hier.

Cummings a jeho pôvodný tím sa vrátili k XY v roku 2016 po zmene XY na XY Magazine Foundation.

Lesbians on the Loose

Obal magazínu v apríli 1997/Wikipédia

Lesbians on the Loose bol lesbický časopis vydávaný v Austrálii. Prvýkrát sa objavil v Sydney v januári 1990. Venoval sa politike, správam, sociálnym otázkam a zahŕňal rozhovory s celebritami aj príbehy o zábave, popkultúre, štýle a cestovaní.

Lesbians on the Loose sa postupne stal najčítanejším lesbickým časopisom v Austrálii.

Pink

Predná strana časopisu v roku 2014/Wikipédia

Pink je magazín, ktorý sa sústreďuje na LGBT+ komunitu. Na trh bol uvedený v roku 1990 v New Yorku s ústredím v Chicagu.

Pink niekedy sponzoruje komunitné akcie. V roku 2007 usporiadal finančnú zbierku na znovuzvolenie starostu San Francisca Gavina Newsoma, ktorý je v súčasnosti guvernérom Kalifornie. Okrem toho usporiadali aj valentínsku zbierku Cupid´s Back pre LGBT Historical Society a v roku 2008 spoločne usporiadali Ladies Night at Charanga – išlo o prínos pre projekt Stop Aids.

Anything That Moves

Obal v lete 1999/Wikipédia

Anything That Moves bol literárny a publicistický časopis vydávaný v USA v rokoch 1990-2001. Hlavným poslaním časopisu bolo konfrontovať a znova definovať koncepty sexuality a rodu, vzdorovať stereotypom voči bisexuálom a bojovať proti bifóbii.

Najpozoruhodnejším odkazom bol určite „The Bisexual Manifesto“, ktorý sa vyjadril k bežným stereotypom a bifóbnym postojom.

„Sme unavení z toho, že nás analyzujú, definujú a reprezentujú ľudia iní ako my, alebo ešte horšie, že o nás vôbec neuvažujú. Sme frustrovaní vnútenou izoláciou a neviditeľnosťou, ktorá pramení z toho, že sa od nás očakáva, že si vyberieme homosexuálnu alebo heterosexuálnu identitu.“

Anything That Moves, úryvok z prvého vydania, zima 1991

Posledného číslo časopisu Anything That Moves vyšlo v roku 2001. V roku 2020 tím archivárov naskenoval a nahral všetky vydania do bezplatného online archívu.

AXM

Predná strana časopisu v októbri 2006/Wikipédia

AXM bol britský lifestylový magazín zameraný na mladých gejov a bisexuálnych mužov.

Časopis bol založený v roku 1999 ako mesačník a volal sa Axiom. Obsah bol do značnej miery založený na móde, sexe a zdravý. Nachádzali sa tu aj rozhovory s celebritami a publicistoch. Nechýbali ani recenzie na hudbu, filmy a nočný život homosexuálov.

Vlastnila ho spoločnosť Millivres Prowler Group, ktorá je tiež vydavateľom Gay Times.

AXM dostal neskôr nový vzhľad – z názvu sa odstránili malé písmená. V roku 1999 sa zmenil z bezplatného magazínu na platenú publikáciu.

Genre

Predná strana magazínu/Wikipédia

Genre magazine bol mesačník pre gejov v New Yorku v rokoch 1992-2009. Na začiatku vychádzal raz za štvrťrok, neskôr každý mesiac.

Pôvodne sa magazín primárne venoval zábave, cestovaniu a občas aj politickým problémom. Pod redakčným vedením redaktorky Judy Wieder sa viac zameriaval na LGBT+ zábavu a menej na politiku. Po tom, čo sa redaktorke podarilo zabezpečiť rozhovor s Madonnou, americký LGBT+ časopis The Advocate ponúkol Wiederovej pozíciu editora v sekcii umenia a zábavy.

Kvôli rastúcej konkurencii zo strany iných časopisov, ako napríklad Out, Details a The Advocate, zmenil vydavateľ Richard Settles redakčný a umelecký smer. Stal sa viac mestským časopisom, ktorý sa zameriaval na post-gay hnutie v New Yorku.

Genre prerušil vydávanie v roku 2009 z dôvodu recesie.

Podporte magazín nákupom v Dúhovom obchode

Pridaj sa do nášho tímu!
Baví ťa písať? Chceš mať svoj článok u nás na magazíne? Ozvi sa nám!
Napiš na magazin@duhy.sk →