Aký bol život aktivistu za LGBT+ práva ešte pred tým ako existovali slová na pomenovanie daného prežívania a identity? A čo bolo pred slovom „gej“? Príbeh Karla Heinricha Ulrichsa, prvého odvážneho človeka, ktorý žiadal dekriminalizáciu homosexuálnych vzťahov a legalizáciu manželstiev párov rovnakého pohlavia, odpovedá na tieto otázky.

Poď na Dúhy! Zaregistruj sa na najväčšiu LGBT+ sociálnu sieť na Slovensku!
Viac informácií →

Karl Heinrich Ulrichs

Ulrichs sa narodil 28. 8. 1825 na území dnešného Nemecka. Bol právnik, sudca, novinár, spisovateľ, taktiež je považovaný za priekopníka v sexuológií a LGBT+ aktivistu. Zomrel 14. 7. 1895 v Taliansku kam sa presťahoval po represiach voči gejom po založení Nemeckej ríše. Ulrichs hovoril, že už ako mladý sa cítil odlišne od ostatných chlapcov. Páčili sa mu a priťahovali ho svetlé farby vojenských uniforiem a ženské šaty.

LGBT+ Aktivizmus

Prvé kroky a teórie

V roku 1862 urobil Ulrichs coming out pred svojou rodinou a priateľmi, keď im oznámil, že je „urning“ – muž, ktorého emocionálne a sexuálne priťahujú iní muži. Podľa jeho teórie bol urning muž s ženskou dušou v mužskom tele, čo malo vysvetľovať jeho príťažlivosť k iným mužom. Tento a ďalšie termíny na opis odlišných sexuálnych orientácií opísal vo svojej zbierke „The Riddle of Man-Manly Love“ (Záhada mužsko-mužskej lásky).

Odmietanie termínu „homosexualita“

Počas jeho života vznikol pojem „homosexualita“, ktorý však Ulrichs odmietal používať. Nepáčilo sa mu, že obsahuje slovo „sexualita“, pretože sa snažil rozšíriť vnímanie homosexuality na viac než len sexuálny akt. Usiloval sa o normalizáciu lásky medzi ľuďmi rovnakého pohlavia a zdôrazňoval, že je to prirodzená súčasť človeka, s ktorou sa rodí. Počas detstva zažil sexuálne zneužívanie od svojho učiteľa jazdectva, a preto sa taktiež snažil odlíšiť pedofíliu od homosexuality, ktoré boli v tom čase často vnímané rovnako.

Publikačná činnosť a pseudonym

Svoje prvé diela publikoval pod pseudonymom Numa Numantius, aby upriamil pozornosť právnikov a doktorov na potrebu väčšej tolerancie voči láske medzi ľuďmi rovnakého pohlavia. Avšak jeho práce si získali podporu najmä medzi mužmi, ktorí rovnako ako Ulrichs cítili náklonnosť k rovnakému pohlaviu.

Verejná obhajoba a väzba

Po napadnutí Hanoveru Pruskom sa Ulrichs ocitol vo väzení v Mindene, kde sa počas väzby zistilo, že to bol práve on, kto publikoval pod menom Numa Numantius. Kvôli tomuto odhaleniu už pseudonym nepoužíval a začal písať pod svojím vlastným menom.

Po jeho prepustení 29. augusta 1867 sa stal prvou známou kvír osobou, ktorá verejne obhajovala, vtedy ešte neexistujúcu, kvír komunitu. Pred kongresom nemeckých právnikov, v Mníchove 29. augusta 1867, zorganizoval protest a bojoval proti homofóbnym zákonom. Aj keď nemal veľký úspech, jeho práca pozitívne ovplyvnila mnohé generácie. Po jeho smrti bola jeho vedecká práca o sexualite ocenená priekopníkmi v sexuológii, ako bol Magnus Hirschfeld, ktorý ho označil za „prvého homosexuála na svete“, pretože bol prvým, kto o tom hovoril verejne. Ulrichsove diela sa tiež stali inšpiráciou pre vznik moderných hnutí za práva LGBT+, pričom mnohé z jeho myšlienok o prirodzenosti homosexuality sú dodnes platné.

Na pamiatku Karla Heinricha Ulrichsa medzinárodná právna lesbická a gej asociácia udeľuje cenu za významné prispievanie k presadzovaniu sexuálnej rovnosti.

Kniha Karla Henricha Ulrichsa/thebookmerchantjenkins.com

Urning

Tento termín pochádza z Ulrichsovho záujmu o grécku mytológiu a Platónovu filozofiu.

Ulrichs sa inšpiroval mytologickým príbehom o zrode bohyne Afrodity Uranie, ktorá symbolizuje nebeskú, čistú lásku. Z tohto príbehu vychádzal, keď hľadal termín, ktorý by bol vhodný na označenie lásky medzi osobami rovnakého pohlavia. Afrodita Urania bola podľa Platóna bohyňou lásky, ktorá je zameraná na dušu, nie na telo, a bola spojená s vyššími, duchovnými formami lásky.

Názov urning tak vznikol zo slova „Uranus“ (čo znamená „nebo“ v latinčine) a bol zvolený, aby naznačoval spojenie medzi láskou, ktorú cítili gejovia, a ideálom vyššej, duchovnej lásky, ktorú reprezentuje Afrodita Urania. Ulrichs týmto termínom chcel zdôrazniť, že homosexualita je prirodzená a má svoje miesto v spoločnosti rovnako ako heterosexuálna láska.

Ulrichs takisto vymyslel aj ženský ekvivalent tohto slova – urningin, ktorý označuje ženy priťahované k iným ženám.

afrodita urania
Wikipedia/Sailko CC BY 3.0

Život a smrť v exile

Ulrichs sa presťahoval do Talianska po tom, ako sa cítil stále viac ohrozovaný vo svojej rodnej krajine. Usadil sa v meste L’Aquila, kde bol vítaný ako uznávaný učenec. Zomrel v chudobe v roku 1895, ale miestni ho natoľko rešpektovali, že mu vystrojili slávnostný pohreb a jeho hrob dodnes navštevujú ľudia z celého sveta. Na jeho náhrobku je nápis „Exile and Blessed” („V exile a blahoslavený“), čo symbolizuje jeho celoživotný boj za práva a jeho prijatie v krajine, ktorá mu poskytla útočisko.

Podporte magazín nákupom v Dúhovom obchode

Pridaj sa do nášho tímu!
Baví ťa písať? Chceš mať svoj článok u nás na magazíne? Ozvi sa nám!
Napiš na magazin@duhy.sk →

Zdroje:

  • https://www.encyclopedia.com/history/encyclopedias-almanacs-transcripts-and-maps/ulrichs-karl-heinrich
  • https://en.wikipedia.org/wiki/Karl_Heinrich_Ulrichs
  • https://www.makingqueerhistory.com/articles/2018/3/13/karl-hinreich-ulrichs
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Magnus_Hirschfeld
  • https://www.theurnings.au/
  • https://mh-stiftung.de/projekte/biografien/karl-heinrich-ulrichs/