Vo štvrtok 03.06.2021 bude mať v slovenských kinách premiéru film Cruella, prequel k rozprávke o 101 dalmatíncoch rozprávajúci backstory pomätenej zákeráčky Cruelly de Vil, a Disney sa v médiách zase raz hrdo pýši LGBT+ reprezentáciou.

Poď na Dúhy! Zaregistruj sa na najväčšiu LGBT+ sociálnu sieť na Slovensku!
Viac informácií →

Film je o prerode mladej talentovanej Estelle na jednu z tých najbláznivejších Disney antagonistiek a zahviezdia v ňom hneď dve Emmy – Emma Stone ako Estella Cruella de Vil) a Emma Thompson ako barónka von Hellman – renomovaná módna návrhárka. Film je zasadený do módneho biznisu, a tak sa kostýmovo dočkáme úžasných haute couture módnych kreácií. Kto nesmie chýbať pri ich vzniku? No predsa najlepší teplý kamoš.

Konečne pozitívna LGBT+ reprezentácia

Artie
Zdroj: The Walt Disney Co.

Zoznámte sa s Artiem – androgýnnym a okázalým majiteľom obchodu, Cruellinou pravou rukou na jej ceste k rozvratu sveta módy. Jeho štýl bol inšpirovaný hudobnými ikonami glamrockovej éry (70. roky 20. storočia)frontmanom kapely T. Rex Marcom Bolanom a Davidom Bowiem. Postavu si vo filme zahral vyoutovaný britský herec John McCrea a týždeň pred jeho premiérou sa na neho a jeho postavu upriamila pozornosť queer médií. Vraj sme sa konečne dočkali prvej out“ queer postavy v disneyovke.

Titulky vybraných on-line magazínov

Keď sa Johna McCreu novinári pýtali, či je Artie členom LGBT+ komunity, čo pre neho táto postava znamená a aké bolo zahrať si ju, odpovedal:

Záleží na tom, koho sa pýtate, no pre mňa – áno, pre mňa je oficiálne queer.

„Je zaujímavosťou, že v pôvodnom scenári bol Artie napísaný ako drag queen. Neskôr sa od toho upustilo, lebo všetci si uvedomili, že je dôležité, aby bolo jasné, že takéto obliekanie je pre neho životný štýl, nie predstavenie. Je proste úžasný v každom smere. Považujem za dôležité povedať, že je queer, pretože v tejto ére sa takto obliekalo veľa ľudí, aj keď neboli queer. No v mojej hlave, Artie stále bol.”

„(Vo filme) ho síce nevidíme zaľúbiť sa, neobíja nám svoju orientáciu palicou o hlavu, jeho postava nemá tento spoločenský aspekt. No jeho životný štýl je úžasný, zbožňuje život a zahrať si ho bola zábava. Keby som takúto postavu mal, keď som vyrastal, zaľúbil by som sa do neho. Je spokojný, šťastný a má proste chuť žiť. Toto sú veci, ktoré je pre mňa vzrušujúce vidieť.“

Znie to super. A popravde sa na to aj super pozerá. Je to zábavné, teplé a „campy“. Až kým si neuvedomíme, že to celé zase raz bola len médiami nafúknutá queercatchingová bublinka kódovanej reprezentácie. Coming out sa musel odohrať mimo plátna, v rámci proma. V samotnom filme to vidí len ten, kto to vidieť chce, a pre konzervatívnejšie skupiny ostáva Artie módnym výstrelkom 70. rokov. Veď to povedal aj sám John McCrea – taká bola vtedy doba. Ešteže Artieho nezabili, lebo to by sme sa už úplne vrátili do čias Haysovho kódexu a čias „pochovávania našich teplých“.

Ďalšia prvá queer postava v Disney

John McCrea
Zdroj: thetimes.co.uk

Myslím, že Disney ešte nemalo postavu ako je Artie, a veľmi sa teším, že to môžem byť práve ja, kto ju prináša do toho sveta.

John McCrea pre magazín GAY TIMES

Naozaj nemalo? Človeku by sa zdalo, že Disney prichádza naprieč svojimi filmovými a animačnými štúdiami (Marvel, Lucasfilm, Pixar, 20th Century Studios) s prvou teplou postavou v pravidelných intervaloch. Už strácam prehľad, či je to siedma, či trinásta.

Titulky magazínov o predošlých prvých teplých postavách v Disney
Zdroj: @arosyks na twitter.com

Le Fou z Krásky a zviera (Beauty And The Beast; 2017), lesbický pár v Toy Story 4 (2019), gejský pár antilop v Zootropolise (Zootopia; 2016), predavač v Ľadovom kráľovstve (Frozen; 2013), muž bez mena v Avengers: Endgame (2019), policajtka v animáku Vpred (Onward; 2020), Namaari v nedávnom Raja a posledný drak (Raya and the Last Dragon; 2021) a ešte strašne veľa ďalších, viac či menej, queer kódovaných postáv.

Zvláštne, reprezentácia sama o sebe sa veľmi nemení. Nepriamo úmerne sa mení len intenzita mediálneho „halóóóó, ktoré sa okolo toho robí. A to, zdá sa, prináša skôr negatívnu odozvu bežnej verejnosti (to musíte tých teplých pchať všade?) a sklamanie LGBT+ publika.

Zdroje:

Titulný obrázok: The Walt Disney Co.

Text: pinknews.co.uk, avclub.com, cinemablend.com, themarysue.com, wikipedia.org

Podporte magazín nákupom v Dúhovom obchode

Pridaj sa do nášho tímu!
Baví ťa písať? Chceš mať svoj článok u nás na magazíne? Ozvi sa nám!
Napiš na magazin@duhy.sk →