Nedávno som absolvoval taký menší maratón pozerania LGBT+ seriálov a filmov. Keď som si myslel, že som hádam videl všetko, objavil som seriál Schitt’s Creek.

Poď na Dúhy! Zaregistruj sa na najväčšiu LGBT+ sociálnu sieť na Slovensku!
Viac informácií →

Zdroj: theblast.com

Seriál komickým spôsobom vykresľuje život členov bohatej rodinky Roseovcov po tom, čo skrachovali. Za svojich bohatých čias si ako vtip kúpili mestečko Schitt’s Creek a teraz je toto mestečko to jediné, čo im ostalo. Keďže sú nútení zanechať svôj pohodlný život a majetok, nasťahujú sa spolu do motela v tomto, na prvý pohľad neatraktívnom, mestečku. Tvorcami seriálu sú Eugene Levy a Daniel Levy – otec a syn nielen v reálnom živote, ale aj na obrazovke.

Keď si myslíš, že je gej, mýliš sa

David, syn v rodine Roseovcov, ktorého si zahral Daniel Levy, ma zaujal svojím prejavom a oblečením. Pomyslel som si, aký zlatý gej chlapec. Čas bežal a David sa v seriáli sexuálne zaplietol so ženskou postavou – Stevie. Spozornel som a postavy v seriáli tiež. Stevie si tak ako ja myslela, že David je gej, a David bol zmätený, lebo si neuvedomoval, že sa mu Stevie páči aj v tomto smere. Bolo to pre oboch malé prekvapko.

Napriek tomu, že sa snažím nepodliehať stereotypom, veď ani ja nemám rád, keď ma ľudia hádžu do škatuľky, ako sa im zachce, musel som sa klepnúť po hlave a pripomenúť si, že všetko je fluidné.

Daniel Levy
Zdroj: people.com

David a Stevie mali v seriáli zaujímavý rozhovor o víne. Snažili sa vyjasniť si, čo sa to vlastne medzi nimi stalo a prečo. Hlavne Stevie sa snažila pochopiť Davidovu sexuálnu orientáciu.

Tento rozhovor zahŕňa perfektnú metaforu, ktorá vám môže pomocť pri coming oute ako pansexuál. Odporúčam vám zobrať si do ruky pohár vína (viney pre mladistvých 😜), lebo po tom, čo si to prečítate, určite budete mať chuť na pohár alebo aj dva. 😉

Keď ti chutia všetky druhy vína

Stevie: Len aby bolo jasné, ja mám rada červené víno.
David: To je v poriadku.
Stevie: Okej, ale ja pijem *iba* červené víno a do minulej noci som si myslela, že ty tiež piješ *iba* červené víno. Asi som sa mýlila?
David: Vidím, kam tým mieriš. Áno, pijem *aj* červené víno, ale pijem *aj* biele. Som tiež známy tým, že si občas dám trochu ružového. Pred niekoľkými rokmi som vyskúšal merlot, ktorý bol pred tým chardonnay, čo bolo trochu komplikované.
Stevie: Takže si otvorený *všetkým* vínam.
David: Mám rád víno, nie nálepku. Dáva ti to zmyslel?
Stevie: Áno dáva.

Zdroj: unsplash.com – Maksym Kaharlytskyi

Zaujímavé na tomto seriáli je, že David nie je nikdy vysmiaty za to, že chce *všetky* vína. Dostáva sa mu reakcia, ktorá naznačuje, že mať rád *všetky* vína je úplne v poriadku. To je reakcia, po ktorej všetci túžime – nerobiť z nášho coming outu veľkú vec, ale brať to normálne. Schitt’s Creek je malé mestečko a všetci vieme, ako to v takých malým mestách chodí. Každý pozná každého a informácie sa šíria rýchlosťou svetla. Tento seriál ukazuje, ako sa dá „iná“ sexualita prijať aj bez drámy.

Nemôžeme našim deťom hovoriť, koho majú milovať

Dospeláci sú plne chápaví. Davidov otec Johnny, ktorého si zahral Eugene Levy, vedie rozhovor so starostom mesta Schitt’s Creek Rolandom o tom, že jeho syn je pansexuál. Roland to najprv nechápe, no Johnny mu to vysvetlí a dodá, že si vždy prial, aby bol život jeho syna jednoduchý. Vybrať si jedno pohlavie, ku ktorému bude jeho syn priťahovaný, znamená podľa neho „ľahší život“. Rolandova reakcia hovorí:

„Vieš Johnny, keď ide o záležitosti srdca, nemôžeme našim deťom hovoriť, koho majú milovať.“

Zdroj: usmagazine.com

Reprezentácia LGBT+ ľudí vo filmoch a seriáloch je dôležitá, hlavne keď túto tému zobrazuje ako normálnu a rodičia a kamaráti sú chápaví. Obzvlášť sa mi páči rozhovor o šťastí ich detí a o tom, ako nemožno srdcu rozkázať, koho bude milovať, a že je to úplne v poriadku.

Danielovou snahou pri tvorbe seriálu bolo reprezentovať LGBT+ komunitu a normalizovať LGBT+ vzťahy. Seriál vyhral rekordný počet Emmy ocenení – 9. Ich zoznam si môžete pozrieť tu.

Titulný obrázok: tvinsider.com

Podporte magazín nákupom v Dúhovom obchode

Pridaj sa do nášho tímu!
Baví ťa písať? Chceš mať svoj článok u nás na magazíne? Ozvi sa nám!
Napiš na magazin@duhy.sk →