Na Letných olympijských hrách 2020 v Tokiu bude súťažiť rekordný počet otvorene LGBT+ športovcov. Bude ich dokonca viac ako ich súčet na všetkých doterajších letných olympiádach dokopy!

Poď na Dúhy! Zaregistruj sa na najväčšiu LGBT+ sociálnu sieť na Slovensku!
Viac informácií →

Queer športový magazín Outsports vo svojom článku uvádza, že na tohtoročnej olympiáde sa naprieč rôznymi športovými disciplínami predstaví 163 atlétov, ktorí sa otvorene hlásia k LGBT+ komunite. Článok bol prvýkrát zverejnený 12.07.2021 a na mennom zozname atlétov figurovalo 131 mien. Už toto číslo bolo predzvesťou úžasného pokroku LGBT+ komunity, pretože je viac ako dvojnásobkom vyoutovaných atlétov z olympiády v Riu v roku 2016. Tam súťažilo len 56 out queer športovcov.

Zdroj: thetealmango.com

Autori článku vyzvali čitateľov a samotných športovcov, aby im dali vedieť, že vedia o ďalších queer atlétoch, resp. aby sa sami prihlásili. Za necelé dva týždne sa tento zoznam rozšíril o ďalších viac ako 30 atlétov.

Tento výrazný rozdiel odzrkadľuje rastúcu mieru akceptácie inakosti v spoločnosti a v samotnom športe. Tej zas bezpochyby pomohli sociálne médiá, predovšetkým Instagram, kde športovci našli priestor na zdieľanie aj tej nešportovej časti svojho života.

„Súťažiť na olympiáde ako vyoutovaný gej je úžasné,“ povedal magazínu Outsports kanadský plavec Markus Thormeyer, ktorý na olympiáde v Riu ešte nebol out. Dodal:

„To, že môžem na medzinárodných viacšportových hrách súťažiť s tými najlepšími z najlepších ako moje najautentickejšie ja reprezentuje, ako ďaleko sme sa v rámci inklúzie v športe posunuli. Dúfam, že účasťou na týchto hrách ukážem LGBT+ komunite, že aj my tu mámesvoje miesto a dokážeme čokoľvek, čo si zaumienime.“

Markus Thormeyer
Zdroj: Autor: Mike Lewis; dostupný z swimmingworldmagazine.com

„Každý jeden out športovec je akýmsi majákom nádeje pre tých, ktorých coming out ešte len čaká, ktorí si nie sú istí, či môžu byť sami sebou a zároveň sa venovať športu, ktorý milujú.“

Joana Hoffman, hovorkyňa organizácie podporujúcej LGBT+ komunitu v športe – Athlete Ally

Viac čísel

LGBT+ športovci budú reprezentovať minimálne 27 krajín v 30 rôznych športových disciplínach. Najviac queer atlétov poslali do Tokia Spojené štáty americké (viac ako 30), nasleduje Kanada (16), Veľká Británia (16) a Holandsko (16), v tesnom závese za nimi je Brazília (14) a Austrália (12).

Nikoho asi neprekvapí, že najteplejším športom bude ženský futbal. Na olympijský trávnik vybehne viac ako 40 vyoutovaných queer futbalistiek. Nasleduje ženské rugby, ženský basketbal a softbal. Magazín Outsports uvádza, že celkový pomer out LGBT+ žien vs. mužov je až 8:1. Žeby mali ženy väčšie gule ako muži?

Zdroj: outsports.com

Tento rok sa do histórie olympijských hier ako prvá transrodová súťažiaca zapíše novozélandská vzpieračka Laurel Hubbard. Viac o kontroverzných názoroch na jej účasť si prečítajte v tomto článku.

Otvárací ceremoniál XXXII. letných olympijskych hier Tokio 2020 si nenechajte ujsť už dnes o 13:00 na RTVS Dvojke.

Zdroje:

Titulný obrázok: world-psi.org
Text: pinknews.co.uk, outsports.com, wikipedia.org

Podporte magazín nákupom v Dúhovom obchode

Pridaj sa do nášho tímu!
Baví ťa písať? Chceš mať svoj článok u nás na magazíne? Ozvi sa nám!
Napiš na magazin@duhy.sk →