V tomto článku sa dozvieš, ako predchádzať HIV, kde sa môžeš na Slovensku bezplatne a anonymne otestovať na sexuálne prenosné choroby, ako testovanie prebieha, čo je to PrEP a ako ho získať. Na tému HIV sme sa rozprávali s Tomášom Chlapečkom z Českej společnosti AIDS pomoc a Ondrej z tímu Dúhy.sk zašiel do Bratislavy na test.

Poď na Dúhy! Zaregistruj sa na najväčšiu LGBT+ sociálnu sieť na Slovensku!
Viac informácií →

HIV je vírus ľudskej imunitnej nedostatočnosti. Napáda imunitný systém a znižuje obranyschopnosť organizmu voči ochoreniam. Tento proces môže trvať niekoľko rokov a vyústiť do choroby AIDS. Prvé príznaky HIV sa môžu (ale aj nemusia) objaviť až o 2-3 týždne a pripomínajú chrípku: únava, zvýšená teplota, horúčka, bolesť hrdla. Veľa ľudí však príznaky nepociťuje.

Rozhovor s Tomášom Chlapečkom z Českej společnosti AIDS pomoc

Tomáš Chlapečka

Pracuje v Prahe pre Českou společnost AIDS pomoc, ktorá vykonáva osvetovú a poradenskú činnosť v oblasti sexuálne prenosných ochorení.


Aká je momentálne situácia s HIV na Slovensku?

Za posledných 10 rokov stúpa počet prípadov. Podľa mňa je to spôsobené tým, že HIV je už vyškrtnuté zo zoznamu smrteľných chorôb, existuje liečba, ktorá vie HIV liečiť, no nie vyliečiť. Tým pádom sú ľudia menej opatrní, menej sa boja.

Prevencia HIV – čo by sme (ne)mali robiť?

Najúčinnejší spôsob, ako HIV alebo inú sexuálne prenosnú chorobu nedostať, je držať celibát. No je tu aj iná, príjemnejšia alternatíva – žiť v monogamnom partnerskom vzťahu, byť partnerovi sexuálne verný. Ak má niekto potrebu sexuálnych partnerov striedať alebo experimentovať s viacerými naraz, najúčinnejšia je bariérová ochrana, čiže kondóm. Môže sa však stať, že kondóm praskne, čo je najčastejšie spôsobené tým, že je to nesprávny typ (príliš tenký). Treba si však uvedomiť, že kondóm nestačí používať len pri análnom sexe. Riziko prenosu HIV je pri orálnom sexe síce nižšie, no môžete „chytiť“ kvapavku alebo syfilis.

PrEP (Pre-Exposure Prophylaxis – preexpozičná profylaxia): sú to antivirotiká, ktoré nás chránia pred nákazou HIV vírusom.

PrEP nás chráni pred HIV, no pred ostatnými sexuálne prenosnými chorobami už nie. Na Slovensku je bohužiaľ dosť drahý – cena sa pohybuje okolo 100 až 200 eur mesačne a lekári ho častokrát odmietajú predpisovať. V Česku stojí PrEP okolo 500 – 1000 korún mesačne (20 až 40 eur). Žiadatelia mnohokrát žiadajú PrEP v Česku a následne im ho zasielajú poštou na Slovensko.

Ďalšie informácie o PrEP nájdeš na www.chciprep.czwww.prepinfo.sk.

Na čo by sme si ešte mali dať pozor?

HIV môže dostať aj intravenózny užívateľ drog, t.j. pri aplikovaní drogy do žily. Ohrození sú aj žltačkou typu C. Tá je rozšírená viac v Ázii. Kombinácia sexu a drog („chemsex“) môže byť veľmi nebezpečná.

Pri análnom sexe je vo väčšom riziku tzv. „bottom“ – pasívny prijímateľ sexu, nakoľko sa pri styku môžu tvoriť drobné ranky, cez ktoré vírus preniká do tela.

Prečo je dôležité testovať sa?

Keď som si vedomý toho, že mám rizikové správanie, je dôležité chodiť pravidelne na testy. Ak sa tieto choroby dlho neliečia, môže nám to spôsobiť veľké komplikácie – hepatitída C: zlyhanie pečene a smrť, syfilis: syfilitická meningitída, teda zápal mozgových blán, oslepnutie až ohluchnutie, u HIV môže ísť až o smrť. Pri HIV krvný test spoľahlivo funguje až tri mesiace po rizikovej situácii. Krvné testy bývajú najpresnejšie.

Pri rýchloteste na HIV z kapilárnej krvi z bruška prsta sa výsledok dozvieš za 10 až 15 minút. My používame veľmi kvalitné rýchlotesty, ich spoľahlivosť je viac ako 98,5 %.

Kde sa môžem nechať otestovať?

Kompletný zoznam testovacích miest nájdeš na tu. Anonymné a bezplatné testovanie ponúka Dom svetla Slovensko v Bratislave. Výsledok dostaneš už o pár minút.

Zdravotné stredisko Babuškova 2 v Bratislave, kde som bol na teste.

Čo by mal urobiť človek po tom, keď zistí, že je HIV pozitívny?

Za mňa ako terapeuta by mal mať na blízku človeka, s ktorým to predýcha. Neodkladne treba nájsť psychickú podporu, najlepšie vo forme terapeuta vyškoleného na prácu s HIV+ ľuďmi. Bohužiaľ, takáto služba, na rozdiel od Českej republiky, na Slovensku chýba.

K dispozícii je aj nonstop bezplatná linka HIV/AIDS pomoci na čísle 0800 666 777.

Je dôležité, že nie ste povinný to nikomu okrem lekára a zubára oznamovať. Dokonca ani partnerovi, aj keď z etického hľadiska je lepšie zdôveriť sa s tým. Určite o tom neinformovať zamestnávateľa.

Treba začať čo najskôr HIV liečiť. V Bratislave a Košiciach je HIV centrum, kde prebehne vyšetrenie a nasadí sa vhodná liečba.

Vyskúšali sme testovanie na HIV, syfilis a žltačku typu C

Teória je za nami, poďme teda na test. Ešte pred tým, než som vyrazil do Bratislavy, vyplnil som si na hiv-testovanie.sk dotazník, ktorý mi vygeneroval kód, a nastavil som si PIN pre úpravu dotazníka. Dotazník treba vypĺňať pozorne a pravdivo, je anonymný. Pýta sa aj pár menej príjemných otázok, no všetky majú svoje opodstatnenie. Na základe odpovedí sa určí, aký test budeš potrebovať a či vôbec.

Predtestový dotazník

S kódom uvedeným v dolnej časti dotazníka som vyrazil do Bratislavy do zdravotného centra na Babuškovej 2. Vošiel som do čakárne a o chvíľu ma zavolali do ambulancie.

Čakáreň

Pracovníkovi Checkpointu som nadiktoval svoj kód dotazníka. Nikto odo mňa nechcel preukaz poistenca, občiansky preukaz či žiadanku od lekára. Keby sme neplánovali rozhovor a fotoreportáž, nikto by nevedel, kto som a odkiaľ som prišiel. S pracovníkom sme si prešli dotazník a opravili nejaké nepresnosti. Následne ma usadili do kresla a maličkou jednorazovou ihlou ma zľahka pichli do prsta. Zdravotník nabral trochu krvi a nakvapkal ju do pripravených testov.

Počkali sme asi 15 minút a rýchlotesty ukázali výsledky. Našťastie, všetky boli negatívne :).

Negatívne testy

Musím priznať, že som sa testovania trochu obával, no bol som milo prekvapený, ako rýchlo a bezbolestne to všetko prebehlo. Viac informácii o testovaní v Bratislave v Checkpointe Domu svetla nájdeš tu.

Otázky z nášho Instagramu

Aká je pravdepodobnosť, že dostanem HIV, keď mám sex s pozitívnou osobou?

Nie je to až tak vysoká pravdepodobnosť. Vo všeobecnosti platí, že análny sex je najrizikovejší, vaginálny sex stredne rizikový a orálny sex menej rizikový.

Prečo o prevencii HIV na Slovensku nepočuť až tak ako v Česku?

Na Slovensku chýba HIV pacientska organizácia, ktorá v Česku funguje už 33 rokov. Snažíme sa vypomáhať na Slovensku, aby sme to aspoň čiastočne pokryli. Doteraz sa však nenašli ľudia, ktorí by sa do toho pustili.

Ak pri orálnom sexe neprehltnem ejakulát (semeno), je riziko, že dostanem HIV, nižšie?

Nie. Rizikom sú však malé ranky v ústnej dutine či na perách. Akonáhle sa dostane ejakulát do žalúdka, zničia ho tam žalúdočné kyseliny.

Na záver musíme vyvrátiť pár mýtov a uviesť veci na pravú mieru.

HIV sa určite nedá nakaziť ani vzduchom, ani vodou, podaním rúk, bežným kontaktom s HIV pozitívnym človekom, bežným „spoločenským“ bozkávaním, plávaním v bazéne, používaním sauny, uštipnutím bodavým hmyzom, bývaním v spoločnej domácnosti či pobytom v práci. Nejedná sa o kvapôčkovú infekciu (ako je to napríklad pri chrípke alebo koronavíruse). HIV nie je výhradne chorobou gejov, nevyberá si podľa orientácie, farby pleti, veku ani vzdelania.

„Najdôležitejšie je, aby aj HIV pozitívny človek naďalej ostal našim kamarátom, známym, kolegom, spolužiakom, rodinou.“

zdroj: szu.sk

Ďakujeme za spoluprácu Českej společnosti AIDS pomoc a Domu svetla Slovensko.

Použité zdroje: aids-pomoc.cz, chciprep.cz, szu.sk, who.int, prepinfo.sk, domsvetlaslovensko.sk

Podporte magazín nákupom v Dúhovom obchode

Pridaj sa do nášho tímu!
Baví ťa písať? Chceš mať svoj článok u nás na magazíne? Ozvi sa nám!
Napiš na magazin@duhy.sk →