5. september sa blíži. Mnohí z nás sa tešia, že opäť zasadnú do lavíc a odštartujú ďalší školský rok plný nových zážitkov a kamarátov. No sú tu aj tí, ktorí sa v školách necítia bezpečne, ktorí tam nezapadajú do žiadnych skupín alebo z nich boli vyradení po coming oute. Tento článok je pre vás.
Poď na Dúhy!
Zaregistruj sa na najväčšiu LGBT+ sociálnu sieť na Slovensku!
Viac informácií →
Keď som sa v septembri 2020 vrátila do školy, necítila som sa tam vítaná. Doteraz neviem, či to bolo len v mojej hlave alebo ma tam skutočne nikto nechcel. Nerozumela som si s kamarátmi, predmety ma absolútne nebavili a mala som pocit, že som úplne vyhorela. Dokonca som rozmýšľala nad prestupom. No nakoniec som ostala. Vyhľadala som pomoc, hovorila o svojich problémoch a našla ľudí, ktorí boli na tom rovnako ako ja. A keď sme sa v máji vrátili do školy, už som nemala pocit, že som v tom sama. Necítila som sa tak, že ma tam nechcú, dokonca by som povedala, že som sa cítila dôležito.
Ako na to?
Pomocou Google Forms som pozbierala rady od ľudí z dúhovej komunity, ako sa pripravujú na návrat do školy a čo by im pomohlo sa tam cítiť lepšie. Pridala som aj pár svojich.
Psychický odpočinok
Máte ešte pár dní. Choďte von, či už s kamarátmi, alebo sami. Zoberte si knihu, ktorú už dlho odkladáte. Alebo si dajte zmrzlinu a pustite si nejaký povzbudivý film. Spravte si radosť a kúpte si niečo, po čom túžite. Sprítomnite sa v okamihu. Nazbierajte čo najviac pozitívnej energie a s ňou vkráčajte do triedy. Záleží len na vás, na nikom inom, len na vás.
Stanovenie cieľov do nového roka
Vy ste priorita. Sústreďte sa tohto roku na svoje akademické ciele a nestarajte sa o to, kto si čo o vás myslí. Nemusia to byť len akademické ciele. Napríklad môj cieľ je spoznať samú seba. No a čo, že to je najväčšie klišé, aké som len mohla vymyslieť. Je to môj cieľ. Taktiež nie som taká trpezlivá, aby som začala štrikovať a každá moja rastlina umrela do týždňa. To neznamená, že vy nemôžete byť lepší než ja.
Homofóbi tu stále boli, sú aj budú
Viem, je ťažké vymaniť sa zo situácie, kde na vás z každej strany číha nenávisť. Ale čo s tým skutočne spravíte? Áno, môžete im rozšíriť poznatky o LGBT+ komunite a možno si na konci vašej prednášky zavrú ústa, ale aká je pravdepodobnosť, že sa vám to podarí?
Nejdem vám hovoriť, že to nemáte skúšať, lebo je to inteligentná cesta k lepšej tolerancii na školách, ale čo keby ste najskôr začali od seba? Naučte sa byť imúnni voči týmto komentárom, lebo v skutočnosti na nich absolútne nezáleží. Viete, že byť LGBT+ je v poriadku, tak sa nenechajte zhodiť ľuďmi, ktorí sú pohoršení nad láskou. Buďte takí, akí ste.
Nájdite si svoju komunitu
Nie ste v tom sami. Je milión ľudí, ktorí si prežívajú to isté. Keď sa budete cítiť sami, otvorte Dúhy.sk a nájdite ich. Hľadajte podporu u ľudí, na ktorých skutočne záleží. A ak ich predsa len nebudete vedieť nájsť, tak sa môžete obrátiť na mňa. Ja si vás rada vypočujem.
Titulný obrázok: freepik.com
Pridaj sa do nášho tímu!
Baví ťa písať? Chceš mať svoj článok u nás na magazíne? Ozvi sa nám!
Napiš na magazin@duhy.sk →