Víťazom 11. ročníka ankety o anti-cenu Homofób roka sa stal arcibiskup Ján Orosch, ktorý získal až 50% hlasov a tak výrazne predbehol Igora Matoviča aj Máriu Bartalos. Mimovládne organizácie Inštitút ľudských práv (IĽP) a Dúhové Slovensko n.z. odovzdali po prvý raz aj titul Dúhový jednorožec. Ocenenie má byť podľa ich slov protipólom ankety Homofób roka. Prvým víťazom sa stal Vojtech Klinec. Rómsky tínedžer vystupujúci pod umeleckým menom Vojtík z Detvy.

Poď na Dúhy! Zaregistruj sa na najväčšiu LGBT+ sociálnu sieť na Slovensku!
Viac informácií →

„Priepasť, ktorá delí výhercu Homofóba roka a Dúhového jednorožca je príznačná pre stav našej spoločnosti. Slová arcibiskupa Oroscha sa stretli s takým pobúrením a to aj medzi veriacimi, že sa zaň musel de facto ospravedlniť. Ukazuje to ako sa za tie roky čo túto anketu organizujeme posunul stred verejného diskurzu od tolerancie smerom k akceptácii LGBT ľudí. Príkladom je prvý nositeľ Dúhového jednorožca. Odvaha s ktorou čelí prekážkam a stereotypom je obdivuhodná. Veľkorysosť, s akou zvláda nenávistné prejavy a diskrimináciu, je motivujúca. Kreativita, ktorú na to používa je inšpiratívna,“ povedal riaditeľ IĽP, Peter Weisenbacher.

Anketu zorganizovali pri príležitosti Medzinárodného dňa proti homofóbii a transfóbii (IDAHOT) a do hlasovania na webovej stránke ludskeprava.sk/homofob sa mohol zapojiť ktokoľvek, rovnako aj poslať nomináciu. Laureáta ceny Dúhový jednorožec vybrala porota zložená z LGBT aktivistov a aktivistiek.

Koordinátorka n.z. Dúhové Slovensko Zuzana Slamená dodáva: “Byť queer a Róm v tejto krajine a ešte o tom spievať je proste úžasné, je to úžasný človek. Historicky prvý Dúhovy jednorožec je v správnych rukách. Neviem si ani predstaviť lepší štart tohto ocenenia a dúfam, že takýchto ľudí bude pribúdať a rozdáme veľa jednorožcov.”

V minulosti sa víťazmi ankety Homofób roka stali poslanec Štefan Kuffa za svoj výrok o topení gejov, Konferencia biskupov s tvrdením, že ľudsko-právni aktivisti sú „aktéri kultúry smrti“, ex-premiér Matovič alebo predseda neonacistickej ĽSNS Marián Kotleba. Cenu si však odmietli prevziať.

Ako jediný si cenu prevzal bývalý predseda NR SR Andrej Danko, ktorý po stretnutí s aktivistami pripustil, že v niektorých svojich výrokoch sa mýlil a korigoval ich.

Pred 3 rokmi bola víťazkou poslankyňa Anna Záborská, ktorá v ankete získala viac hlasov ako krúžkov vo voľbách.

Podporte magazín nákupom v Dúhovom obchode

Pridaj sa do nášho tímu!
Baví ťa písať? Chceš mať svoj článok u nás na magazíne? Ozvi sa nám!
Napiš na magazin@duhy.sk →