To najlepšie z činoherného, experimentálneho interaktívneho aj pohybového queer divadla – Festival Drama Queer tento rok prezentuje program s podtitulom “Hráme o život!” Od 19. do 28. októbra už jedenásty ročník festivalu uvedie jedenásť predstavení v domovskom kultúrnom centre P*AKT, v A4 – Priestore súčasnej kultúry a v Slovenskom národnom divadle. Podtitulom reflektuje alarmujúcu situáciu LGBTIQA+ ľudí na Slovensku po teroristickom útoku na Zámockej z októbra 2022. Prihlási sa tak k iniciatíve Ide nám o život! Nad ročníkom prevzala záštitu prezidentka Zuzana Čaputová, ministerka kultúry Slovenskej republiky Silvia Hroncová a primátor Hlavného mesta Matúš Vallo. 

Poď na Dúhy! Zaregistruj sa na najväčšiu LGBT+ sociálnu sieť na Slovensku!
Viac informácií →

Drama Queer sa od roku 2012 usiluje o posúvanie hraníc na divadelnej scéne v regióne V4 s fokusom najmä na témy spojené s LGBTIQA+ komunitou a sociálnou spravodlivosťou. Aj vďaka podpore Fondu na podporu umenia, Ministerstva kultúry Slovenskej republiky, Bratislavského kraja a ďalších partnerov budú divadelné reflektory od 19. do 28.10. namierené na queer príbehy z Poľska, Srbska, Čiech, Veľkej Británie a Slovenska.

Festival 19. októbra otvorí krakovské divadloSticky Fingers Club. V atmosfére vzájomnej podpory a nehierarchickej spolupráce súbor vytvoril predstavenie o neúspechu, v ktorom postavy na javisku čelia neustálej porážke, zároveň však vytvárajú priestor pre vzájomnú podporu.

20.10. v PAKTe Nové divadlo v Nitre predstaví hru s názvom O nič nejde. Témou je aktivizmus všedného dňa. Predstavenie sa skladá z niekoľkých improvizačných hier, ktoré budú môcť diváci ovplyvniť priamo počas predstavenia hlasovaním na Instagrame.

Divadlo DPM predstaví v sobotu 21.10. v PAKTe najnovšiu adaptáciu Nikdy, navždy podľa predlohy nemeckého dramatika a režiséra Falka Richtera. Starnúca herečka. Terapeutka. Mladá influencerka. Pedagóg. Osamelý muž. Hľadajú skutočné spojenia, ale rozpúšťajú sa v digitálnych identitách.

Our son je oceňovaný autobiografický príbeh srbského režiséra Patrika Lazića o sebaprijatí a zároveň odmietnutí tými najbližšími. Lazić spolu so súborom Heartefact uvedie hru 22.10.v PAKTe. 

Dejiny násilia – predstavenie azda najviac rezonujúce s tohtoročnou témou Hráme o život uvedie v Slovenskom národnom divadle Švandovo divadlo. Hlavný hrdina rozpráva o okolnostiach znásilnenia svojmu lekárovi, polícii a svojim blízkym. Každý z nich trestný čin vidí svojím vlastným pohľadom. Z osobnej skúsenosti sa tak rodí história násilia, nad ktorou už priamy účastník stratil kontrolu. 

Dokumentárna dráma Angels in America, or Demons in Poland divadla Teatro Barakah prinesie 25.10. do A4 poľskú paralelu k hre Our son. V nej hlavné postavy čelia realite miest svojho detstva, ktoré opustili v snahe nájsť svoje sny a istotu. 

Základom každého milostného príbehu je nájsť lásku k sebe samému. Taká je hlavná premisa reinterpretácie slávnej opery Rusalka v podaní Divadla Letí, ktorú môžete zažiť v rámci Drama Queer 26.10. v PAKTe.

Edvard II. je historická dráma v podaní enfant terrible českého divadelného umenia Jakuba Čermáka so súborom Depresívne deti túžia po peniazoch. Príbeh anglického kráľa Edvarda, ktorý sa zmietal medzi svojou vášňou k pôvabnému milencovi, povinnosťou voči kráľovskej manželke a túžbou po moci môžete vidieť 26.10. v A4.

Black Dress je euforická, humorná a zároveň intímna sólo inscenácia, ktorá skúma fenomén nebinárnej femme identity prostredníctvom rozprávania, tanca a dvanástich čiernych šiat z šatníka Becky McFadden. Black Dress pozýva na oslavnú cestu sebapoznania 27.10. do PAKTu. 

Drama Queer tento rok prvýkrát prinesie aj program pre deti. Divadlo na cucky uvedie autorskú interpretáciu známej rozprávky o troch orieškoch pre Popolušku. Diela sa ujal slovenský režisér Šimon Spišák, na scéne sa predstavia herecké duo Radka Caldová a Adam Joura.

28.10. v Štúdiu Kaplnka VŠMU uzavriet festival predstavenie v réžií Emy Benčíkovej Koniec Eddyho. Hra je portrétom chlapčenského dospievania v konfrontácii s malým mestom či dedinou, ktorá býva neúprosným inštitútom maskulinity.

Program doplnia diskusie, workshop vyšívania s People On Earth, koncert ERØ či Slam Poetry night venovaná pamiatke Juraja Vankuliča a Matúša Horvátha.

Viac info a predpredaj nájdete na www.dramaqueer.sk

Festival Drama Queer 2023 z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Hlavní partneri festivalu sú: Fond na podporu umenia, Hlavné mesto Bratislava, Ministerstvo kultúry SR a Bratislavský samosprávny kraj.

Festival je strategickým podujatím Hlavného mesta Bratislava.

Patrónom festivalu je významný slovenský režisér Marián Amsler.

Záštitu nad Festivalom Drama Queer 2023 prebrali prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová, ministerka kultúry Slovenskej republiky Silvia Hroncová a primátor Hlavného mesta Matúš Vallo. Patrónom festivalu je významný slovenský režisér Marián Amsler.

Program festivalu

𝟭𝟵. 𝟭𝟬. / štvrtok / A4

STICKY FINGERS CLUB, (PL)

𝟮𝟬. 𝟭𝟬. / piatok / P*AKT

O NIČ NEJDE, Nové divadlo v Nitre (SK)

𝟮𝟭. 𝟭𝟬. / sobota / P*AKT

TŘI OŘÍŠKY, Divadlo na Cucky (CZ)

𝟮𝟭. 𝟭𝟬. / sobota / P*AKT

NIKDY NAVŽDY, DPM (SK)

𝟮𝟮. 𝟭𝟬. / nedeľa / P*AKT

OUR SON, Heartefact (RS)

𝟮𝟯. 𝟭𝟬. / pondelok / SND

DĚJINY NÁSILÍ, Švandovo divadlo (CZ)

𝟮𝟱. 𝟭𝟬. / streda / A4

ANGELS IN AMERICA, OR DEMONS IN POLAND, Teatr Barakah (PL)

𝟮𝟲. 𝟭𝟬. / štvrtok / P*AKT

HLADNÍ VODINA: RUSALKA, Divadlo Letí (CZ)

𝟮𝟲. 𝟭𝟬. / štvrtok / A4

EDVARD II., Depresívni deti touží po penezích (CZ)

𝟮𝟳. 𝟭𝟬. / piatok / P*AKT

BLACK DRESS, Beautiful Confusion Collective (CZ/GB)

𝟮𝟴. 𝟭𝟬. / P*AKT

KONIEC EDDYHO, VŠMU Bratislava (SK)

Podporte magazín nákupom v Dúhovom obchode

Pridaj sa do nášho tímu!
Baví ťa písať? Chceš mať svoj článok u nás na magazíne? Ozvi sa nám!
Napiš na magazin@duhy.sk →