Alžírska boxerka porazila svoju taliansku súperku, ktorá sa vzdala po niekoľkých desiatkach sekúnd. Verejný priestor je od včerajška zahltený špekuláciami a nenávisťou namierenou voči športovkyni Imane Khelif.

Poď na Dúhy! Zaregistruj sa na najväčšiu LGBT+ sociálnu sieť na Slovensku!
Viac informácií →

Mnohí politici prilievajú olej do ohňa bez toho, aby si prípad lepšie naštudovali – vynášajú súdy nie preto, že im ide o ženský šport, ale preto, aby z toho vyťažili politické body. Tí istí politici, ktorí vehementne bojujú proti Istanbulskému dohovoru, ktorý by mal chrániť ženy pred domácim násilím, dnes hovoria o tom, ako nejaký muž mal zmlátiť Talianku. O žiadneho muža však nejde.

Imane Khelif sa narodila ako žena a identifikuje sa ako žena. Narodila sa v Alžírsku, kde je zakázaná homosexualita aj zmena pohlavia. Podľa jej vlastných slov bol jej otec v detstve proti tomu, aby sa venovala boxu, keďže nešlo o ženský šport. Medzinárodná boxerská asociácia (ktorá dnes už nemá na Olympiáde autoritu) ju v roku 2023 diskvalifikovala kvôli zvýšenej hladine testosterónu. Boxerka sa voči diskvalifikácii ohradila, rovnako ako aj jej domovská organizácia. Toto rozhodnutie kritizuje aj Medzinárodný Olympijský výbor a upozorňuje, že bolo spravené bez jasných procedúr počas prebiehajúcej súťaže, pričom už súťažila roky predtým bez problémov. Podľa Olympijského výboru spĺňa všetky kritériá a regulácie súťaže a je ženou aj podľa jej pasu. Hoci je možné, že má nejaké ochorenie, ktoré spôsobuje zvýšené hladiny testosterónu, to z nej muža nerobí.

V roku 2018 súťažila na svetovom šampionáte, kde skončila na 17. mieste. O rok neskôr skončila dokonca 33. Na olympiáde v Tokiu sa dostala do štvrťifnále, kde bola porazená írskou boxerkou. Nejde teda o žiadnu nezastaviteľnú boxerku, ako ju opisujú niektoré osobnosti verejného života.

Smernice olympiády dokonca hovoria o tom, že v ženských kategóriách by mali súťažiť len transrodové ženy, ktoré tranzíciu podstúpili pred dovŕšením 12 rokov. Tiež hovoria, že súťaže by sa mali zúčastniť ľudia pod rodovou identitou, ktorou sa identifikujú konzistentne. Viacero športových zväzov preto na základe týchto smerníc upravilo pravidlá účasti transrodových športovcov – niektoré ich účasť dokonca úplne zakazujú. Debata o transrodových ľuďoch v športe je legitímna a na ideálny spôsob regulácie existuje veľa názorov, nemali by však vychádzať z transóbie. Množstvo ľudí sa tu pritom snažia navodiť dojem, že je tu fenomén mužov, ktorí predstierajú, že sú ženami, aby mohli víťaziť v ženskom športe.

Rozumieme, že takéto vysvetlenie je málo senzačné a nebude mať taký dosah, ako konšpirácie a šírenie nenávisti voči Imane, ktorá je založená na rasizme a transfóbii. Napriek tomu je dôležité na klamstvá reagovať, vyvracať ich a kultivovať spoločenskú diskusiu. Na to nie je potrebná platforma s tisíckami sledujúcich – významné sú aj osobné rozhovory s ľuďmi v našom okolí.

Podporte magazín nákupom v Dúhovom obchode

Pridaj sa do nášho tímu!
Baví ťa písať? Chceš mať svoj článok u nás na magazíne? Ozvi sa nám!
Napiš na magazin@duhy.sk →

Zdroje:

Equaldex, The Independent, Wired, titulná foto od IG/unicefalgerie

Pre Dúhový magazín spracoval Tomáš. Tento článok nájdete aj ako príspevok na Instagrame @duhy.sk.