Do slovenských kín sa dostala snímka Konkláve. Ide o filmovú adaptáciu knižnej predlohy s rovnomenným názvom, ktorej autorom je Robert Harris. Román vyšiel v roku 2016, no u slovenských čitateľov si veľa priazne nezískal, a to napriek tomu, že obsahom pripomína populárne knihy, ako sú Da Vinciho kód alebo Anjeli a démoni od Dana Browna.

Poď na Dúhy! Zaregistruj sa na najväčšiu LGBT+ sociálnu sieť na Slovensku!
Viac informácií →

Lobing za múrmi Vatikánu

Hlavnou témou je voľba nového pápeža, známa pod pojmom konkláve. Kardináli z celého sveta sa stretávajú vo Vatikáne, aby zvolili nového lídra katolíckej cirkvi. Konkláve však predchádzajú intrigy, korupčné a sexuálne škandály, ako aj boj medzi konzervatívnym a liberálnym postojom v cirkvi. Vo filme sa hovorilo aj o LGBT+ komunite, ktorá sa stala predmetom diskusie viacerích kardinálov. Kardinál Bellini predstavuje hlas modernej cirkvi, ktorý bojuje za práva homosexuálov, presadzuje väčšie práva žien a reflektuje temnú minulosť cirkvi. Oproti nemu stojí kardinál Tedesco. Táto postava reprezentuje konzervatívne hodnoty, ktoré však miestami prechádzajú do homofóbie a rasizmu. Tieto fiktívne postavy reprezentujú nielen protichodné pohľady cirkvi v skutočnom živote, ale zároveň symbolizujú aj polarizáciu spoločnosti.

Zdroj: https://www.awardsdaily.com/

Čitateľov film neprekvapí

Knižná predloha s rovnomenným názvom po uvedení na slovenský trh nevyvolala takú vlnu emócií, ako tomu bolo v prípade knihy Dana Browna Anjeli a démoni, ktorá takisto opisuje voľbu pápeža. Kniha Roberta Harrisa a jej filmová adaptácia sa skôr sústredí na samotný lobing a celospoločenské témy než na akciu a napätie. Napriek tomu sa vo filme stretneme s viacerými známymi hercami, ako sú napríklad Ralph Fiennes (Schindlerov zoznam), Stanley Tucci (Diabol nosí Pradu) či John Lithgow (Dexter). Mnohí čitatelia tiež ocenia, že thriller hodnoverne zodpovedá knihe. Nejde teda o upravený scenár, ako to pri mnohých filmoch natočených podľa knižnej predlohy býva.

Zdroj: https://www.imdb.com/

Kritika sa na film valí aj od predstaviteľov cirkvi

Konkláve zaznamenáva komerčný úspech. Na ČSFD má film 76 % a na IMDB hodnotenie 7,7 bodu z 10. Pozitívne ohlasy však nezdieľajú predstavitelia katolíckej cirkvi. Stanovisko k filmu zaujala aj Katolícka liga pre náboženské a občianske práva, ktorá uviedla: „Konkláve je skôr dielom protikatolíckej propagandy než umeleckým dielom. Môže mať ohromujúce filmové sekvencie a hviezdne obsadenie, ale tieto veci neumenšujú základnú negatívnosť projektu, konkrétne jeho cieľ vykresliť Katolícku cirkev v čo najnegatívnejšom svetle.“ Americký biskup Robert Barron vo svojom statuse na sociálnej sieti X napísal: „Ak si chcete pozrieť film o Katolíckej cirkvi, ktorý by pokojne mohol natočiť novinársky tím New York Times, toto je váš film… Keďže film obsahuje všetky ‚woke‘ nezmysly, som si istý, že získa všemožné ocenenia, ale moja rada je, aby ste od neho utiekli tak rýchlo, ako len môžete.“

Zdroj: https://www.nytimes.com

Slabé povedomie o transrodových a intersexuálnych ľuďoch (spoiler)

V závere filmu sadá na pápežský stolec kardinál Benitez. Ako sa však dozvedáme, nový pápež je intersexuálna osoba. O tejto skutočnosti navyše vedel nedávno zosnulý pápež, ktorý intersexualitu kardinála Beniteza vnímal pozitívne. Na internete sa však objavujú recenzie a diskusie, v ktorých sa o postave tohto kardinála hovorí ako o transrodovej osobe. Toto mylné označenie môže mať za následok nedostatočné povedomie o intersexuálnych a transrodových ľuďoch nielen na Slovensku, ale aj vo svete.

Podporte magazín nákupom v Dúhovom obchode

Pridaj sa do nášho tímu!
Baví ťa písať? Chceš mať svoj článok u nás na magazíne? Ozvi sa nám!
Napiš na magazin@duhy.sk →