Ophelia je už taká je Young adult román autorky Racquel Marie. Autorka v knihe opisuje život hlavnej postavy Ophelie Rojasovej, ktorá si myslí, že už o sebe všetko zistila. Má rada ruže, svojich kamarátov, miluje kubánske jedlo a je veľká romantička. Neustále je zahľadená do nejakého chlapca.
Poď na Dúhy!
Zaregistruj sa na najväčšiu LGBT+ sociálnu sieť na Slovensku!
Viac informácií →
Všetko sa však zmení, keď si v škole nájde novú kamarátku Taliu, ktorá v nej prebudí pocity, aké dovtedy nepoznala. Ophélie si začína klásť otázky o svojej sexualite a zisťuje, že jej predstavy o sebe a svojich túžbach sú možno neúplné a neodkrývajú celú pravdu o tom, kým skutočne je.
Táto cesta sebapoznania nie je jednoduchá. Ophélie sa obáva, ako by tieto zmeny mohli ovplyvniť jej priateľstvá a vzťah s rodičmi, hlavne s jej mamou, ktorá ju vníma ako stále do chlapcov zahľadenú romantičku. Príbeh sa citlivo venuje otázkam sebaprijatia, objavovania sexuality a hľadania vlastného miesta vo svete.
Príbeh Ophelie je aj napriek vnútornému konfliktu hlavnej hrdinky a vzťahovým konfliktom napísaný humorným a odľahčeným štýlom. Kniha je naozaj výborná pre všetkých hľadajúcich sa (nielen)tínedžerov, zobrazuje rôzne postavy v rôznych štádiach svojho sebapoznania. Postavy sú veľmi rozmanité a autentické a aj ich comming outy sú odlišné, čo umožňuje čitateľom stotožniť sa aspoň s jednou z postáv. A ukazuje, že rozmanitosť je v poriadku.
Ophélie je už taká je oslavou individuality a rozmanitosti, ktorá povzbudzuje mladých čitateľov k prijatiu samých seba bez ohľadu na očakávania okolia. Racquel Marie prostredníctvom Ophélie a jej priateľov vytvára priestor, kde je v poriadku objavovať, pochybovať a prehodnocovať, kým sme a kam smerujeme. Kniha tak nielen ponúka príbeh, ktorý je zábavný a dojímavý, ale aj silné posolstvo o láske, prijatí a odvahe byť sám sebou. V konečnom dôsledku je to dielo, ktoré inšpiruje a nabáda k otvorenosti voči sebe a ostatným, čím oslovuje široké spektrum čitateľov.
Hledání Phoebe
Knihu Hledání Phoebe napísal britskí autor Gavin Extence. A venoval ju svojej dcére Amélii, ktorá je rovnako ako hlavná postava Phoebe na autistickom spektre. Prostredníctvom tejto knihy jej chcel pomôcť lepšie pochopiť často náročný prechod z detstva do dospelosti.
Ide o príbeh o láske, tolerancii a prijatí samého seba. Phoebe je 16-ročné dievča na autistickom spektre, ktoré sa snaží nájsť svoje miesto vo svete. Zároveň sa tvrdohlavo usiluje o sebarozvoj a prekonávanie prekážok, ktoré prináša život medzi neurotypickými ľuďmi. Pri tom sa dostáva do rôznych vtipných situácií a nedorozumení.
Kniha je písaná formou listov, ktoré Phoebe adresuje svojej mame, ktorá zomrela, keď bola ešte malá na rakovinu. Tento štýl vtiahne čitateľa priamo do jej sveta a pomáha lepšie pochopiť, ako ľudia na autistickom spektre premýšľajú a ako svet vnímajú.
Phoebe počas príbehu objavuje a skúma aj svoju sexualitu, no pristupuje k nej inak ako väčšina neurotypických ľudí – najskôr ju vníma ako menej podstatnú tému. Jej uvažovanie o jej orientácii je skôr logické a priamočiare ako emocionálne. Všetko sa však mení, keď pobozká svoju najlepšiu priateľku.
Príbeh má vo svojej podstate veľa spoločného s románom Ophelia je už taká, ktorý sa rovnako zaoberá témami lásky, priateľstva a hľadania samého seba. Každá kniha však ponúka originálny dej, a preto rozhodne stojí za to prečítať si obe.
V Martinuse sa kniha Hledání Phoebe dostala medzi knihy roka 2024.
Pridaj sa do nášho tímu!
Baví ťa písať? Chceš mať svoj článok u nás na magazíne? Ozvi sa nám!
Napiš na magazin@duhy.sk →
Zdroje:
alterego.sk, knihazaknihou.cz, martinus.sk