Svetový deň boja proti AIDS si každoročne pripomíname 1. decembra. Tento deň je príležitosťou na zvýšenie povedomia o HIV/AIDS, podporu ľudí žijúcich s týmto ochorením a spomienku na tých, ktorí mu podľahli. Zároveň slúži na posilnenie globálnych iniciatív zameraných na prevenciu, testovanie, liečbu a odstraňovanie predsudkov.

Poď na Dúhy! Zaregistruj sa na najväčšiu LGBT+ sociálnu sieť na Slovensku!
Viac informácií →

O AIDS

AIDS je syndróm získanej imunitnej nedostatočnosti. Označenie vzniklo z anglického názvu Acquired Immune Deficiency Syndrome. AIDS je názov štvrtého štádia infekcie HIV. Byť nakazený vírusom HIV neznamená automaticky byť chorý aj na AIDS. Zvyčajne trvá niekoľko rokov, kým sa infekcia rozvinie do štádia AIDS. Inak povedané, HIV je pôvodca infekcie, zatiaľ čo AIDS je posledné štádium infekcie HIV, keď je imunitný systém vážne oslabený. Vírus HIV sa v ľudskom organizme postupne rozširuje a oslabuje imunitný systém. Pri oslabenom imunitnom systéme v štádiu AIDS sa vyskytujú sprievodné príznaky, ako sú strata hmotnosti, mozgové nádory a ďalšie zdravotné ťažkosti.

Zdroj: https://www.tozax.sk/blog/komplexny-sprievodca-hiv-a-aids/

HIV/AIDS: Epidémia, ktorá zmenila svet

Mnoho ľudí si HIV/AIDS spája najmä s pandémiou, ktorá vypukla v 80. rokoch v USA. História tohto vírusu je však oveľa dlhšia. Vedci sa domnievajú, že HIV pochádza z vírusu, ktorý sa v 30. rokoch 20. storočia vyskytoval u šimpanzov v západnej Afrike. Na človeka sa mal preniesť prostredníctvom kontaktu s krvou pri love. V priebehu desaťročí sa vírus rozšíril po Afrike a následne aj do ďalších častí sveta.

Účastníci pochodu Gay Pride na Manhattane v New Yorku v roku 1983. Zdroj: https://brewminate.com/artists-activism-and-aids-in-the-1980s-and-1990s/

Ľudstvo sa však o víruse HIV a AIDS dozvedelo až začiatkom 80. rokov minulého storočia. V roku 1981 prišlo americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) so správou, ktorá informovala o piatich gejoch z Los Angeles, trpiacich vzácnou pneumocystovou pneumóniou. Netrvalo dlho a z oboch koncov USA začali prichádzať varovné hlásenia o extrémne agresívnej a novej forme rakoviny. Postupom času počet úmrtí členov LGBT+ komunity na toto ochorenie radikálne rástol. Spoločnosť, poznačená strachom, si preto z queer ľudí urobila terč, a ochorenie dostalo pomenovanie „rakovina“ alebo „mor“ gejov.

Nedostatok informácií o víruse, chýbajúce lieky a strach z neznámeho spôsobovali v spoločnosti veľké napätie. Infikovaní ľudia čelili stigmatizácii a diskriminácii, ktorá napriek pokroku v medicíne pretrváva dodnes. Výskum sa síce zintenzívnil, ale v 80. rokoch stále neexistovala účinná liečba. Aktivisti začali podnikať prvé kroky za väčšiu informovanosť, financovanie výskumu a lepšiu starostlivosť o infikovaných. Jednou z najznámejších organizácií, ktoré vznikli počas tohto obdobia, bola ACT UP (AIDS Coalition to Unleash Power).

Zdroj: https://www.thebritishacademy.ac.uk/blog/aids-epidemic-lasting-impact-gay-men/

Symbolický význam červenej stužky

Červenú stužku možno považovať za významný míľnik pri osvete AIDS. Tento akt spolupatričnosti začal v roku 1991, keď sa skupina umelcov z New Yorku spojila v rámci projektu Visual AIDS Artists Caucus. Cieľom bolo zvýšiť povedomie o tomto ochorení a vyjadriť súcit s ľuďmi, ktorí trpeli na AIDS. Vznikla tak červená stužka, ktorú možno považovať za jeden z najvýznamnejších symbolov konca 20. storočia. Červená farba stužky reprezentuje krv a vášeň, ktorá sa okrem hnevu môže prejaviť aj vo forme lásky.

Na snímke producent Walter C. Miller, herečka Julie Andrews a herec Jeremy Irons. Fotografia vznikla počas udeľovania cien Tony. Zdroj: https://www.thepinknews.com/2021/05/04/patrick-oconnell-aids-red-ribbon-dies/

V roku 1991 sa britský herec Jeremy Irons stal jednou z prvých celebrít, ktoré si obliekli červenú stužku ako spomienku na tých, ktorí zomreli v dôsledku AIDS, a ako symbol solidarity s ľuďmi žijúcimi s HIV. Do Európy sa tento symbol dostal v masovom meradle na Veľkonočný pondelok v roku 1992 počas koncertu na počesť Freddieho Mercuryho na štadióne vo Wembley. Vďaka tejto udalosti sa rozdalo viac ako 100 000 červených stužiek. K zbúraniu stigmatizácie a lepšej osvete prispela aj princezná Diana, ktorá infikovaným pacientom podala ruku v nemocnici bez rukavíc. V tom čase sa verilo, že sa vírus môže preniesť aj dotykom.

Zdroj: X/@gagasyuyi

Súčasný stav a potenciál do budúcnosti

Napriek značnému pokroku v medicíne sa HIV stále nedá liečiť. Ľudia žijúci s týmto vírusom ale vďaka kombinácii antiretrovirálnych liekov môžu prežiť plnohodnotný život. Týmto ľuďom poskytujú špecializovanú starostlivosť u nás lekári, špecialisti – infektológovia ambulancií pre dispenzarizáciu pacientov s HIV/AIDS v Bratislave, Nitre, Banskej Bystrici, Martine a v Košiciach, respektíve špecialisti iného, Ministerstvom zdravotníctva SR určeného pracoviska. V súčasnosti existujú dva základné ciele liečby:

  1. docieliť nezistiteľnú hladinu cirkulujúceho vírusu,
  2. ustáliť hladinu CD4 lymfocytov v rozmedzí 600 – 1 400/µl.

Ciele liečby HIV ustanovila aj WHO podľa princípu 90 – 90 – 90. To znamená, že minimálne 90 % HIV pozitívnych osôb by malo byť identifikovaných. Z nich by malo byť minimálne 90 % liečených cART (combined Antiretroviral Therapy). Z liečených pacientov by malo mať 90 % nedetegovateľnú vírusovú nálož.

Podporte magazín nákupom v Dúhovom obchode

Pridaj sa do nášho tímu!
Baví ťa písať? Chceš mať svoj článok u nás na magazíne? Ozvi sa nám!
Napiš na magazin@duhy.sk →