Queer osoby a liberálnejšia časť obyvateľstva Ghany dúfali v dobrý koniec, no nakoniec im ostali oči pre plač. Najvyšší súd rozhodol o zamietnutí dvoch právnych sťažností voči novej legislatíve proti LGBT+. O rozhodnutí informovalo BBC.

Poď na Dúhy! Zaregistruj sa na najväčšiu LGBT+ sociálnu sieť na Slovensku!
Viac informácií →

Začiatkom tohto roka schválili zákonodarcovia zákon, ktorý potrestá väzením až na tri roky pre ľudí identifikovaných ako LGBT+ a päť rokov za vytváranie alebo financovanie LGBT+ skupín.

Jeden z najdrsnejších zákonov

Návrh zákona, ktorý považovaný za jeden z najdrsnejších zákonov proti LGBT+ v Afrike, bol odsúdený OSN. Rovnako ho kritizovali aj odborníci a aktivisti za ochranu ľudských práv.

Námietku voči zákonu podali Amanda Odoi a Richard Dela-Sky. Požiadali, aby zákon vyhlásili za neplatný a vyzvali prezidenta Nana Akufo-Addo, aby ho nepodpísal. Ten podpis odložil a vyhlásil, že počká na rozhodnutie Najvyššieho súdu. Prezident sa po verdikte súdu zatiaľ nevyjadril.

Násilie vzrastá aj bez prijatého zákona

Kontroverzný zákon síce ešte nevstúpil do platnosti, no už teraz je v Ghane možné pozorovať nárast násilia voči členom LGBT+ komunity. Návrh sa pritom do parlamentu dostal ešte v roku 2021, od tej doby však čelil mnohým odkladom. Po jeho schválení v tomto roku čelí zákon kritike nielen zo strany ľudskoprávnych organizácií a samotných občanov, ale aj od ministerstva financií. To upozorňuje na fakt, že jeho prijatie by mohlo Ghaně spôsobiť stratu takmer 4 miliárd amerických dolárov zo Svetovej banky v nasledujúcich piatich rokoch.

Krajina môže prísť o takmer 4 miliardy eur

Návrh zákona bol v parlamente schválený už v roku 2021. Vtedy ministerstvo financií v Ghane varovalo, že v prípade schválenia zákona by Ghana mohla stratiť približne 3,6 miliardy eur z financovania Svetovou bankou v priebehu nasledujúcich piatich až šiestich rokov. Pravdepodobne aj tieto výstrahy spôsobili oneskorenie schválenia zákona.

Podporte magazín nákupom v Dúhovom obchode

Pridaj sa do nášho tímu!
Baví ťa písať? Chceš mať svoj článok u nás na magazíne? Ozvi sa nám!
Napiš na magazin@duhy.sk →

Zdroje:

BBC
Titulná fotografia – Pixabay/WilliamCho

Na článku pracovali tomasek a lukass_25.