Prezidentke Zuzane Čaputovej skončilo funkčné obdobie na poste prezidentky. Počas piatich rokov pôsobenia sa častokrát postavila za práva queer ľudí. Hoci zažila tri rôzne zloženia parlamentu, v žiadnom sa neschválilo zrovnanie práv LGBT+ ľudí. Verejnosť ju vníma ako zástankyňu rovnakých ľudských práv pre všetkých, a preto si ľahko získala obľubu aj v dúhovom okruhu ľudí.

Poď na Dúhy! Zaregistruj sa na najväčšiu LGBT+ sociálnu sieť na Slovensku!
Viac informácií →

V diskusiách a na sociálnych sieťach opakovane uviedla, že je za zlegalizovanie uzatvárania zväzkov pre páry rovnakého pohlavia a adopcie detí pármi rovnakého pohlavia. Viackrát vyzvala poslancov, aby konali v tejto oblasti, pretože sú tieto osoby znevýhodnené oproti ostatným.

Bývalá podpredsedníčka PS

Zuzana Čaputová bola krátko pred nástupom do úradu prezidenta podpredsedníčkou Progresívneho Slovenska. Preto sa dalo čakať, že jej postoje budú liberálnejšie oproti jej predchodcom. Stála tiež pri vzniku samotnej strany a na ustanovujúcom sneme bola zvolená za podpredsedníčku. Po prezidentských voľbách sa vzdala členstva a nastúpila na post prezidenta SR. Aj keď je prezidentka niektorými označovaná ako súčasť PS aj naďalej, nie je tomu tak. Za uplynulých 5 rokov sa zmenilo vedenie a čiastočne aj zloženie strany a poslancov a počas svojej pôsobnosti nijakým spôsobom progresívcov nezvýhodňovala.

Vražda Juraja a Matúša

Slovensko smútilo po vražde z nenávisti, ktorá sa stala v októbri 2022 na Zámockej ulici v Bratislave. Tam pri podniku Tepláreň strelec zastrelil Juraja Vankuliča a Matúša Horvátha z nenávisti a postrelil aj čašníčku. Prezidentka vyjadrila sústrasť s pozostalými a odsúdila tento čin. S majiteľom podniku Romanom Samotným sa osobne stretla a so slzami v očiach ho objala.

Pellegrini prichádza z konzervatívnejšej strany

Inaugurácia nového prezidenta Petra Pellegriniho prebehla dnes, v sobotu 15. júna. Faktom je, že víťaz prezidentských volieb bol dlhú dobu súčasťou strany Smer-SD a po odchode zo strany založil vlastnú stranu Hlas-SD.

Hoci sa strana nijak nezvýrazňovala útokmi na LGBT+, ani sa za komunitu výraznejšie nepostavila. Peter Pellegrini sa v tejto téme vyjadruje opatrne. Po tragédii na Zámockej ulici sa vyjadril v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12, že LGBT+ komunita podľa jeho slov nepredstavuje pre ľudí hrozbu a spoločnosť by mala byť tolerantnejšia. Jeho strana tiež podporila hlasovanie v parlamente o registrovaných partnerstvách.

V predvolebnej diskusnej relácii kandidátov na prezidenta v TA3 však registrované partnerstvá odmietol „Určite nie. Slovensko má dnes úplné iné problémy ako tieto pseudotémy, ktoré tu otvára Progresívne Slovensko.“ Následne dodal, že spoločnosť na registrované partnerstvá nie je pripravená a taký zákon by ako prezident nepodpísal.

Je nepravdepodobné, že by parlament v tomto období schválil zväzky pre páry rovnakého pohlavia. Na hlasovanie je potrebná nadpolovičná väčšina čo pri súčasnom zložení koalície a časti opozície nie je reálne.

Zasiahnúť však môže ústavný súd, ktorý prešetruje podnet od Progresívneho Slovenska na neexistenciu právnych úprav pre páry rovnakého pohlavia. Keďže v Európe aj vo svete práve ústavný súd legalizoval tento typ zväzku, nie je vylúčené, že sa tak stane aj na Slovensku.

Zdroje:
Titulná fotografia – Facebook/Zuzana Čaputová

Podporte magazín nákupom v Dúhovom obchode

Pridaj sa do nášho tímu!
Baví ťa písať? Chceš mať svoj článok u nás na magazíne? Ozvi sa nám!
Napiš na magazin@duhy.sk →