Princezná Diana je významnou postavou v histórii ľudstva, o ktorej sa hovorí aj v súčasnosti. Jej svadbu so súčasným britským kráľom Karolom III. sledovalo 750 miliónov ľudí doma pri televíznych obrazovkách. Zároveň ide asi o jedinú osobu, pri ktorej kráľovná Alžbeta II. porušila protokol (sklonila hlavu počas jej pohrebu). Princezná Diana je však aj dôležitou postavou pre queer komunitu.
Poď na Dúhy!
Zaregistruj sa na najväčšiu LGBT+ sociálnu sieť na Slovensku!
Viac informácií →
80. roky neboli len disco
Mnohí z nás si 80. roky spájame predovšetkým s ikonickou hudbou, filmovými snímkami a disco kultúrou. Táto dekáda mala aj svoju odvrátenú stránku. Pandémia HIV/AIDS v 80. rokoch patrila medzi najvážnejšie zdravotné krízy v moderných dejinách. Prvé prípady sa objavili v Spojených štátoch amerických v roku 1981, keď boli hlásené zriedkavé typy pneumónie a Kaposiho sarkómu medzi homosexuálnymi mužmi v Los Angeles, New Yorku a San Franciscu. Tieto prípady boli neskôr identifikované ako prvé prejavy AIDS (Acquired Immune Deficiency Syndrome). HIV/AIDS sa rýchlo rozšíril nielen medzi homosexuálnymi mužmi, ale aj medzi injekčnými užívateľmi drog, príjemcami infikovanej krvi a hemofilikmi.
Nedostatok informácií o spôsobe prenosu vírusu a absencia liečby viedli k veľkému strachu a panike. Infikovaní ľudia často čelili stigmatizácii, diskriminácii a odmietaniu zo strany spoločnosti. Výskum sa síce zintenzívnil, ale v 80. rokoch stále neexistovala účinná liečba. AIDS bol považovaný za smrteľnú diagnózu, pretože infikovaní často zomierali na rôzne infekcie a rakoviny, ktoré ich oslabený imunitný systém nedokázal potlačiť. Aktivisti, najmä z LGBT+ komunity, začali bojovať za väčšiu informovanosť, financovanie výskumu a lepšiu starostlivosť o infikovaných. Jednou z najznámejších organizácií, ktoré vznikli počas tohto obdobia, bola ACT UP (AIDS Coalition to Unleash Power).
V roku 1987 bol schválený prvý liek na HIV, azidothymidín (AZT), ktorý pomáhal spomaliť progresiu ochorenia. Úmrtia známych osobností, ako napríklad herca Rocka Hudsona a speváka Freddieho Mercuryho, pomohli zvýšiť povedomie o chorobe. Vládne a nevládne organizácie začali viac investovať do výskumu a prevencie. Na konci 80. rokov napätú situáciu vo svete nečakane zlepšila aj princezná Diana.
Ako podanie ruky pomohlo zbúrať vlnu stigmatizácie
V roku 1987 vrcholila nielen táto dekáda ale aj pandémia AIDS. V tom istom roku princezná Diana symbolicky otvorila v Londýnskej Middlesex Hospital prvé oddelenie pre HIV/AIDS v Spojenom kráľovstve. Oddelenie sa špeciálne staralo výlučne o pacientov s týmto vírusom. Klasická oficiálna návšteva princeznej Diany sa však stala významným historickým milníkom, ktorí si pripomíname dodnes. Aj na konci 80. rokoch mala vedecká obec pomerne málo informácii o šírení HIV/AIDS. Ľudia sa infikovaným vyhýbali alebo sa ich nechceli dotýkať bez rukavíc. Dnes vieme, že dotykom sa infikovať nedá. Princezná Diana sa však rozhodla vtedajšiu stigmatizáciu ignorovať a s pozitívnymi pacientmi si podala ruku bez rukavíc.
Fotografie z tejto udalosti sa stali synonymom spolupatričnosti, rešpektu, ľudskosti a pochopenia. Jej vyhlásenie na túto tému bol v priamom rozpore so zaužívaným názorom a pomohol tak postupne odbúrať celospoločenské predsudky: „HIV nerobí ľudí nebezpečnými na to, aby ste ich poznali. Môžete im podať ruku a objať ich. Nebesá vedia, že to potrebujú. Ba čo viac, môžete zdieľať ich domovy, pracoviská, ihriská a hračky.“
Princezná Diana a jej dlhodobá pomoc
Diana navštevovala nemocnice a centrá pre pacientov s HIV/AIDS nielen v Spojenom kráľovstve, ale aj po celom svete. Tieto návštevy jej umožnili osobne sa stretnúť s pacientmi a podporiť zdravotníckych pracovníkov. Diana bola patrónkou niekoľkých charitatívnych organizácií, ktoré sa zaoberali HIV/AIDS. Stala sa dokonca patrónkou National AIDS Trust (NAT) a mnohých ďalších organizácií, ktoré sa zaoberali výskumom, prevenciou a starostlivosťou o ľudí s HIV/AIDS. Aktívne sa zapájala do zbierania finančných prostriedkov pre organizácie bojujúce proti HIV/AIDS. Sama zorganizovala a podporovala rôzne charitatívne podujatia a kampane. Rovnako sa svoj vplyv snažila využiť pri práci s médiami s cieľom pristupovať k pacientom inak.
Prečo je jej odkaz dôležitý aj dnes?
Od tejto epidémie uplynuli už celé tri dekády a situácia sa výrazne zlepšila ako zo strany pacientov, tak zo strany celospoločenského názoru. Obavy a predsudky však existujú aj dnes. Odkaz princeznej Diany je preto dôležité šíriť aj v súčasnosti. Dnes existuje mnoho organizácií a jednotlivcov, ktorí pomáhajú osvetu tejto témy šíriť ďalej. Všetky užitočné informácie sa vieš dozvedieť vďaka občianskemu združeniu HIV/AIDS Slovensko.
Pridaj sa do nášho tímu!
Baví ťa písať? Chceš mať svoj článok u nás na magazíne? Ozvi sa nám!
Napiš na magazin@duhy.sk →