„Kedy nás už prestanú vraždiť?“ S touto otázkou sa stretávame už na samotnej obálke knihy Spúšť. Dielo Mareka Hudeca približuje tragickú udalosť z 12. októbra 2022 pred bratislavským podnikom Tepláreň a zachytáva aj postavenie LGBT+ komunity v širšom historickom kontexte.

Poď na Dúhy! Zaregistruj sa na najväčšiu LGBT+ sociálnu sieť na Slovensku!
Viac informácií →

Príbeh o láske a nenávisti…najmä však o nenávsti

a Matúšovi. Autor im vzdáva poctu prostredníctvom spomienok od ich priateľov, kolegov a ľudí, ktorí ich dobre poznali. Kniha zároveň obsahuje príspevky, ktoré vrah písal zo svojho účtu na sociálnej sieti Twitter. Pri čítaní sa ocitáme v uliciach Bratislavy – v meste, kde do 12. októbra 2022 žili Juraj, Matúš a aj ich vrah. Aby sme však lepšie pochopili vrahove kroky, musíme sa oboznámiť aj s históriou queer ľudí na našom území.

Hľadanie príčin a dôsledkov nenávisti

Druhá časť knihy nás prevádza rôznymi historickými obdobiami, ktoré odrážajú osudy LGBT+ ľudí na území Slovenska a Česka. Autor zozbieral výpovede, svedectvá a dedičstvo rôznych aktivistov z minulosti i súčasnosti. Medzi nimi sa nachádza aj Imrich Matyáš, významná osobnosť queer histórie, ktorý už v medzivojnovom období obhajoval práva členov LGBT+ komunity. Prostredníctvom knihy nás autor vedie cez historické obdobia plné prekážok, reštrikcií, ale aj nádejí a možností, ktoré mali slovenskí a českí queer ľudia v minulosti.

„Marek Hudec nás pozýva do sveta, v akom by nikto z nás nechcel stráviť ani len minútu. A predsa je skutočný a niektorí ľudia medzi nami jeho realitu žijú. Spúšť pred nami otvára možnosť spoznať minulosť i súčasnosť LGBTI+ komunity na Slovensku. Reže hlboko pod kožu našej spoločnosti a skúma jej najtemnejšie zákutia, aby sme lepšie pochopili tragickú vraždu pred bratislavským kvír podnikom Tepláreň. Myslím si, že Marekov dokumentárny román má potenciál urobiť nás citlivejšími a otvárať diskusiu, ktorá je v našej krajine potrebná.“

Mojmír Baran – vydavateľstvo Absynt

Spúšť na Slovensku

Za „spúšť“ možno považovať stav, ktorý útočník zanechal 12. októbra 2022. Toto slovo tak vystihuje nielen nenávistný čin zradikalizovaného mladíka, ale aj pocit, ktorý môže v čitateľovi zostať po prečítaní knihy. Autor sa nesnaží veci zľahčovať ani vytvárať dojem fiktívnej pozitivity. Podáva ich také, aké naozaj sú. To môže niektorým čitateľom imponovať, pre iných môže pôsobiť surovo. Marek Hudec na 280 stranách predstavuje príbehy o láske a nenávisti – príbehy o láske plnej strachu, neistoty, sklamania, nádeje a slobody, ale aj o nenávisti, ktorá prichádza nielen od politikov, ale aj od bežných ľudí v našich životoch.

Na snímke autor knihy Spúšť Marek Hudec. Zdroj: SME

Výzmamný miľník v queer literatúre na slovenskom trhu

Treba podotknúť, že kniha vznikla za veľmi nešťastných okolností, o to dôležitejšia je však jej prítomnosť na našom knižnom trhu. Pred vydaním knihy Spúšť sme sa v rámci LGBT+ tematiky stretávali skôr s príbehmi, ktoré mali šťastný koniec a často nemali veľa spoločného s realitou. Príkladom môžu byť tituly Červená, biela a kráľovsky modráJa, Simon, séria Heartstopper či Ja, Simon. V kontraste s týmito publikáciami stojí Spúšť, ktorá je autentická, surová a naliehavá. Mnohí ľudia, práve pre ťaživú realitu, hľadajú útočisko v beletrii, ktorá nemá pravidlá a v ktorej je vítaný šťastný koniec. Marek Hudec sa však rozhodol vyrozprávať iný príbeh – príbeh o láske a nenávisti, s ktorým sa mnohí členovia slovenskej LGBT+ komunity až priveľmi dobre stotožňujú. Posolstvo knihy sa v našej spoločnosti prejaví až po čase. O kvalite tohto diela však nemožno pochybovať. Samotné kníhkupectvo Martinus zaradilo Spúšť do svojho zoznamu Knihy roka 2024.

Knihu Spúšť si môžete kúpiť v Dúhovom obchode.

Podporte magazín nákupom v Dúhovom obchode

Pridaj sa do nášho tímu!
Baví ťa písať? Chceš mať svoj článok u nás na magazíne? Ozvi sa nám!
Napiš na magazin@duhy.sk →