Škótsko rozšírilo svoje učebné osnovy o LGBT+ tematiku. Študenti verejných škôl sa tak už v tomto školskom roku budú mať možnosť dozvedieť viac o histórii LGBT+ komunity, svadbách rovnakého pohlavia, o rodičovstve páru rovnakého pohlavia, homofóbii, transfóbii, bifóbii a zároveň o HIV/AIDS epidémii.

Poď na Dúhy! Zaregistruj sa na najväčšiu LGBT+ sociálnu sieť na Slovensku!
Viac informácií →

Podľa škótskej vlády majú tieto informácie prispieť k šíreniu myšlienky rovnosti a tiež k zníženiu prípadov šikany.

zdroj: https://lgbteducation.scot/

Informácie sa k študentom dostanú prostredníctvom webovej stránky, ktorú spoločne zriadili rodičia, učitelia, mládež a LGBT+ organizácie. Tí sa podieľali aj na tvorbe e-learning kurzu a vzdelávacích zdrojov, vďaka ktorým sa budú môcť vzdelávať učitelia, aby mohli tieto informácie neskôr posunúť ďalej.

Medzi zdrojovými informáciami nájdeme napríklad prednášku na tému vzorov, ktorá porovnáva a ukazuje ľudí z rôznych komunít a profesií. Táto prednáška by mala podľa webu podporiť diverzitu pri výbere vzoru a vysvetliť deťom dôležitosť človeka v ich živote, ku ktorému vzhliadajú. Medzi známymi osobnosťami, o ktorých táto prednáška hovorí, je aj Alan Turing, matematik a počítačový vedec, ktorý bol za svoju orientáciu potrestaný.

zdroj: https://lgbteducation.scot/

V podkladoch z matematiky sa zas objavila slovná úloha, ktorá zobrazuje dievčatko, ktoré kupuje pohľadnice svojim dvom otcom ku Dňu otcov.

zdroj: https://lgbteducation.scot/

Súčasťou tohto vzdelávacieho programu sú aj edukačné videá, ktoré vysvetľujú pojmy ako diskriminácia, rasizmus či šikana. Na záver videí študenti dostávajú pracovné listy s otázkami, ako napríklad „Ako by si sa cítil, ak by si bol človekom, ktorého diskriminujú?“ alebo „Čo myslíš, že môžeme urobiť, aby sme zastavili rasizmus a diskrimináciu?“

zdroj: https://lgbteducation.scot/

„Škótsko je už tak považované za jednu z najprogresívnejších krajín v Európe, čo sa týka rovnosti LGBT+ komunity. S potešením vám môžem oznámiť, že budeme prvou krajinou na svete, ktorá bude mať do osnov začlenené inkluzívne LGBTI vzdelávanie.“

John Swinney, poslanec škótskeho parlamentu a minister školstva

Svadby rovnakého pohlavia sú v Škótsku legálne od roku 2014, registrované partnerstvo od roku 2005 a adopcie pármi rovnakého pohlavia od roku 2009. K týmto významným míľnikom pre LGBT+ komunitu sa tak pridáva vzdelávanie začleňujúce ich komunitu od roku 2021.

Zdroje:

Titulný obrázok: freepik.com

Text: lgbteducation.scot, them.us, gaytimes.co.uk

Podporte magazín nákupom v Dúhovom obchode

Pridaj sa do nášho tímu!
Baví ťa písať? Chceš mať svoj článok u nás na magazíne? Ozvi sa nám!
Napiš na magazin@duhy.sk →