Ilga Europe každoročne pri príležitosti medzinárodného dňa boja proti homofóbii, bifóbii a transfóbii aktualizuje dúhovú mapu, ktorá v percentách ukazuje aká je situácia ohľadom LGBT+ práv v európskych krajinách v roku 2024.
Poď na Dúhy!
Zaregistruj sa na najväčšiu LGBT+ sociálnu sieť na Slovensku!
Viac informácií →
Malta na čele rebríčka
Už 9. rok po sebe je Malta najlepšou krajinou v oblasti práv LGBT+. V rebríčku získala 88 %. Po nej nasleduje Island so ziskom 83 %. Na treťom mieste sa umiestnilo Belgicko – 83 %:
Španielsko, ktoré sa považuje za poprednú krajinu v oblasti práv menšín získalo 76 %.
Prekvapením je Grécko, ktoré získalo vyše 70 %. Môže za to skutočnosť, že grécky parlament tento rok schválil sobáše a adopcie pre páry rovnakého pohlavia.
Rusko na opačnej strane poradia
Medzi najhoršími krajinami skončilo Turecko (4,75 %), Azerbajdžan (2,25 %) a Rusko (2 %). Rusko stratilo oproti minulému roku až 7 % v dôsledku zavedenia zákonov proti LGBT+. Jedným zo zákonov je zakázanie zmeny pohlavia a zrušenie starostlivosti o transrodové osoby, ale aj cenzúra a zakazovanie LGBT+ organizácií či bezdôvodne tvrdé zásahy voči queer komunite.
S nízkym hodnotením skončili aj krajiny ako Arménsko (9 %), Bielorusko (11 %) alebo aj malé krajiny Monaco (13 %) a San Maríno (14 %).
V rámci Európskej únie sa najhoršie umiestnilo Poľsko so 17 %.
Jedným zo strebodov pozornosti sa stalo Taliansko, v ktorom v posledných parlamentných voľbách v roku 2022 zvíťazila konzervatívna strana. Talianska premiérka a predsedkyňa konzervatívnej strany Brothers of Italy je známa negatívnym postojom voči LGBT+. V rebríčku sa hodnotenie nezmenilo a ostáva na 25 %.
Česko stúpa, Slovensko stagnuje
Práva LGBT+ boli v Česku populárnou témou aj v parlamente. Vďaka postoju štátu a čiastočnému zrovnaniu práv párov rovnakého pohlavia si Česko polepšilo o viac ako 3 %.
Slovensko sa oproti minulému roku neposunulo a zostáva na 30 %. Hlavným dôvodom je ignorácia a neriešenie situácie LGBT+ parlamentom a vládou SR. V hodnotení však krajina ani neklesla, keďže sa do uzávierky získavania dát nezaviedli žiadne zákony namierené proti queer ľuďom.
Nedávno však ministerstvo zdravotníctva SR zrušilo Štandardný postup pre starostlivosť o transrodové osoby. Úpravy zákona stále neprebehli, no očakáva sa, že transrodové osoby budú musieť absolvovať chirurgický zákrok pred úradnou zmenou pohlavia.
Pridaj sa do nášho tímu!
Baví ťa písať? Chceš mať svoj článok u nás na magazíne? Ozvi sa nám!
Napiš na magazin@duhy.sk →
Zdroje:
rainbowmap.ilga-europe.org